W każdym polskim gospodarstwie domowym obowiązkowym produktem jest biały cukier. Nie zważając na jego negatywny wpływ na zdrowie spożywamy go rocznie aż 40 kg. Cukier, oprócz tego, że sami dodajemy go do np. herbaty i potraw to jest i tak obecny w ogromnej ilości artykułów spożywczych. Biorąc pod uwagę choroby, jakie nadmierne spożycie cukru może wywoływać, między innymi choroby układu krążenia, miażdżycę, nadwagę i otyłość warto pomyśleć nad benefitami jakie niesie zamiennik cukru. Na rynku dostępnych jest wiele zamienników, powszechnie już znanych jak np. ksylitol, erytrytol i stewia. Warto przyjrzeć się też nowym alternatywom jak zamienniki cukru w syropie.

Syrop z agawy

Syrop z agawy, inaczej nazywany też nektarem z agawy. Produkowany jest w Meksyku, z dwóch gatunków agawy, Agave salmiana oraz Agave tequilana. Konsystencją przypomina miód i ma brązowy kolor. Im intensywniejsza barwa syropu, tym bardziej jest wyrazisty jego smak. Syrop z agawy charakteryzuje się karmelowym, lekko przypalonym smakiem. Ma niski indeks glikemiczny, a jego kaloryczność jest o około 20% niższa od cukru. W jego składzie znajdują się między innymi błonnik oraz inulina, a także niewielkie ilości składników mineralnych, głównie żelazo, potas i wapń. Syrop z agawy można stosować do większości dań, słodzenia herbaty, przygotowywania domowych wypieków, oraz słodzenia zimnych napojów, gdyż dobrze rozpuszcza się w wodzie.

Syrop klonowy

Syrop klonowy jest charakterystycznym produktem pochodzącym z Kanady. Powinien mieć płynną, ale gęstą konsystencję i bursztynowy kolor. Smak syropu klonowego ciężko porównać do innych znanych cukrów, lub słodzików, jest dość charakterystyczny. Im ciemniejszy ma kolor, tym jest bardziej wyrazisty, karmelowy, wręcz przypalony w smaku. Jego główne przeznaczenie to dodatek do gofrów, naleśników i wszelkiego rodzaju placuszków. Sprawdzi się też do słodzenia kawy i herbaty. Jest źródłem makro i mikroelementów, oraz polifenoli. Sprawdzi się również w okresie przeziębieniowym, gdyż pomaga zwalczać stany zapalne organizmu.