Cukier w mniejszych lub większych ilościach występuje w niemal każdym produkcie spożywczym. Jest on nieodłącznym składnikiem każdej diety, ponieważ zapewnia energię niezbędną do zdrowego funkcjonowania organizmu. Przyjmowany w nadmiernych ilościach powodować może problemy ze zdrowiem takie jak otyłość, cukrzyca czy choroby układu krążenia. Panowanie nad ilością przyjmowanego cukru powinno być podstawą każdej zbilansowanej diety tak jak wybieranie produktów niezawierających cukru w postaci wypełniacza.

Zamienniki cukru pochodzenia naturalnego

Wielu producentów żywności stawia na naturalny skład swoich produktów, ograniczając lub rezygnując całkowicie z dodawania zwykłego cukru lub sztucznych substancji słodzących. W produktach o słodkim smaku zaczęto zwracać większą uwagę, by zamiennik cukru od BEE miał pochodzenie naturalne i był zdrowy dla organizmu. Dobrym przykładem takiego substytuty jest pochodząca z Ameryki Południowej stewia, czyli roślina, która w smaku jest kilkaset razy słodsza od cukru, ale w przeciwieństwie do niego nie posiada kalorii. Z racji swoich walorów smakowych nawet niewielka ilość stewii potrafi zastąpić duże ilości cukru. Kolejnym przykładem naturalnego słodzika jest ksylitol, czyli cukier wytwarzany z kory brzozy, który słodkością porównywalny jest do zwykłego cukru, jednak zawiera niemal o połowę mniej kalorii. W zastępowaniu białego cukru doskonale sprawdzą się również syrop klonowy i miód, oba mają naturalne pochodzenie i są znacznie zdrowsze, mimo posiadania podobnej kaloryczności.

Szkodliwe zamienniki cukru


Mimo przechodzenia producentów na zdrowsze składy produktów spora ilość z nich próbuje oszukać konsumenta, stosując zamienniki cukru, które niekoniecznie są zdrowsze. Substytuty takie jak syrop z agawy czy zamiana białego cukru na brązowy lub trzcinowy mogą nieść ze sobą takie same negatywne skutki dla zdrowia jak ich tradycyjny odpowiednik. Nieświadome stosowanie zamienników może przynieść efekt odmienny od zamierzonego, dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na konkretne składniki wchodzące w skład wybieranych produktów.